E-sport podbija świat

Profesjonalny e-sport zaczął się jakieś 20 lat temu, gdy na fali sukcesu gry Quake II powstała w USA liga zawodowych graczy Cyberathlete Professional League. Później grano także w jej ramach w jedną z pierwszych wersji Counter Strike’a, w Star Crafta i w Warcrafta. Dwie pierwsze gry – w swych najnowszych wcieleniach – do dziś wiodą prym w profesjonalnych rozgrywkach.

Jak piłka nożna

Biorąc pod uwagę propozycje związane z olimpiadą, nie dziwi, że w e-sport zaczynają też inwestować kluby i stowarzyszenia znane ze wspierania i rozwijania tradycyjnego sportu. Także polskie. Często instytucje te są związane z futbolem. Swoje e-sportowe oddziały mają już tak znane kluby piłkarskie, jak Manchester City, FC Schalke 04, VfL Wolfsburg, Ajax Amsterdam, Valencia CF, PSG czy Sporting Lisbona. W Niemczech i Hiszpanii trwają zaś przygotowania do stworzenia profesjonalnych lig e-sportowych.

IEM 2019

W tym roku organizacja Intel Extreme Masters 2019 w Katowicach będzie stała na tak wysokim poziomie, że nie boimy się stwierdzenia: nigdy wcześniej takiej imprezy na całym świecie nie było – mówili prezydent Katowic Marcin Krupa i dyrektor zarządzający ESL Polska – Aleksander Szlachetko. IEM 2019 jest dopięty na ostatni guzik, a wkrótce rozpoczną się najważniejsze zmagania topowych graczy z całego świata. To wszystko w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku.

źródła:

„My Company”

„Dziennik zachodni”

„Google”

„Wikipedia”

 

Dodaj komentarz